mar 13
2014

Czy pozycjonowanie jest grą play fair?

W obecnych czasach pozycjonowanie jest praktycznie nieuniknione – po tę technikę sięgają zarówno małe serwisy jak i duże, te popularne i te, które dopiero walczą o popularność. Ale czy pozycjonowanie jest czystą grą w stosunku do naszych czytelników – osób, które szukają w internecie treści ciekawej i pouczającej? Przeanalizujmy kilka aspektów pozycjonowania:

  1. „pozycjonowanie to oszustwo” – tak powiedzieć mogą osoby, które pracują w wyszukiwarkach, tworzą algorytmy. Trzeba im przyznać trochę racji. Tak popularne pozycjonowanie to sposób oszukania algorytmów wyszukiwarek i gdyby ich algorytmy były inne to nie szukalibyśmy w internecie linków, nie podbijalibyśmy sztucznie PageRank. Z tego punktu widzenia pozycjonowanie to działanie sztuczne, mające zmylić wyszukiwarki.
  2. „pozycjonowanie to jedyna metoda, aby moja wartościowa strona znalazła odbiorców\” – to znowu opinia pochodząca z drugiej storny barykady, właścicieli stron. W tej opini jest dużo racji – autorzy stron często wkładają wiele pracy i pieniędzy by ich wylśnione strony internetowe były atrakcyjne dla czytelników. Zazwyczaj czekają na pierwszych fanów, czekają i… no właśnie – gdyby nie pozycjonowanie to Ci prawdopodobnie by nigdy nie przyszli. Bowiem skąd wziąć pierwszych użytkowników swoich stron? Jak ich można zdobywać jak nie przez wyszukiwarkę? Ogłaszanie się na forach internetowych nie jest tak skuteczne a wykupowanie reklam w internecie jest dużo droższe.
  3. „pozycjonowanie denerwuje mnie” – taką opinię można spotkać wśród osób, które powinny być najbardziej zainteresowane tematyką – czytelników internetu. To na ich życie i zachowanie pozycjonowanie ma największy wpływ (choć mało który użytkownik internetu ma świadomość, że istnieje coś takiego jak \”pozycjonowanie\”). Użytkownicy internetu bardzo łatwo się irytują gdy szukając ciekawych stron o określonej tematyce, zamiast nich znajdują strony napchane reklamami, przerośnięte programami partnerskimi i krótko mówiąc – o niskiej wartości merytorycznej.
  4. „pozycjonowanie to świetny biznes” – ile osób, gdyby nie pozycjonowanie, musiałoby zająć się inną branżą? Tego praktycznie nikt nie zliczy. Jedno jest pewne – osób, które się tym zajmują są tysiące, a pieniądze, które firmy wydają na pozycjonowanie swoich stron w internecie to grube miliony dolarów. Zastanówmy się – osoby, dla których pozycjonowanie to sposób zarabiania na chleb miałyby duży problem, aby wyjaśnić osobie sprzed 15 lat czym się dokładnie zajmują i na czym polega to pozycjonowanie. Łatwo zrobić eksperyment – wystarczy porozmawiać z dowolną osobą starszą, zapewne wiele z nich może mieć problem zrozumieć czym to pozycjonowanie się je.
  5. Komu zlecić pozycjonowanie strony? Polecamy http://www.werel.pl/ pozycjonowanie stron internetowych we Wrocławiu

Kończymy naszą krótką „podróż” po różnych punktach widzenia i zadawania sobie pytania „Jakie konsekwencje dla innych niesie pozycjonowanie?”. Wydaje się, że pozycjonowanie to nic złego, o ile tylko nie wykorzystuje się go przesadnie to promowania stron, które nie niosą żadnej ciekawej wartości merytorycznej (z punktu widzenia użytkownika, a nie autora strony, oczywiście). Dlatego jeśli wahałeś/wahałaś się czy rozpocząć pozycjonowanie swojej strony to teraz jest najwyższy czas rozpocząć swoją przygodę! Całkowicie bezpieczne pozycjonowanie nie istnieje, ale istnieje wiele względnie bezpiecznych metod, które powinny podnieść Twoją pozycję w wynikach poszukiwań w wyszukiwarkach. Dlatego rozpoczynamy pozycjonowanie!

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Comments are closed.