gru 04
2014

Przygotowujemy dom do zimy

Nieubłaganie nadchodzi czas, gdy wyjmujemy z zakamarków szafy ciepłe kurtki, czapki i szaliki. Na nadejście zimy musi zostać przygotowany także nasz dom. Oznacza to, że musimy wykonać szereg czynności, które pozwolą nam przetrwać czas niskich temperatur w komfortowym zaciszu naszego ciepłego domostwa. Warto pamiętać o kilku istotnych szczegółach i zadbać o nie, zanim wystąpią pierwsze poważne mrozy.

Każdy z nas, kto żyje we własnym domu, wie ze każda zmiana sezonu wiąże się z pewnymi pracami około domowymi. Nadejście zimy to przede wszystkim porządki i sprawdzanie, a w razie konieczności ostatnie naprawy. To właśnie wtedy najbardziej docenimy sprawne działanie wszystkich systemów i szczelność instalacji.

Jesienny obchód

Do najważniejszych czynności jakie musimy wykonać przed zimą, należy sprawdzenie instalacji. Chodzi przede wszystkim o sprawność instalacji ogrzewania centralnego. Warto jest zrobić to z wyprzedzeniem, zanim zima zaskoczy nas w nieogrzewanym domu z niesprawna instalacją. Możemy zacząć od odpowietrzenia grzejników oraz ich wyczyszczenia ? przez okres bezczynności na pewno zgromadził się na nich kurz, który pod wpływem ciepła będzie unosił się do góry. Dobrze jest również w wyprzedzeniem uzupełnić zapas paliwa, jakim będziemy zasilali kocioł. Jeśli mamy piec na eko groszek lub palimy drewnem, warto jest je zakupić wcześniej. Jeśli planujemy palic w kominku przygotujmy wcześniej cienkie szczapki do rozniecania ognia ? nikt z nas nie chciałby przecież machać siekierą na siarczystym mrozie. Dobrym pomysłem będzie także sprawdzenie drożności komina. Do tego zadana najlepiej zatrudnić wyspecjalizowanego kominiarza ? to będzie dla nas gwarancja, że wszystko jest w porządku.

Musimy także zwrócić uwagę na szczelność dachu. Należy sprawdzić punkty szczególnie narażone na przeciekanie, tzn. miejsca styku konstrukcji np. przy koszach dachowych, kominie czy lukarnach. Sprawdźmy także drożność rynien. Koniecznie trzeba również zakręcić wszystkie zawory doprowadzające wodę do kranów znajdujących się na zewnątrz domu.

Pamiętając o wymienionych wyżej czynnościach, będziemy mogli skutecznie zabezpieczyć swój dom przed pierwszym atakiem zimy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, np. w kwestii instalacji co, warto jest poradzić się fachowca.

This entry was posted in Projekty wnętrz. Bookmark the permalink.

Comments are closed.