paź 15
2014

Wertykulacja ogrodowego trawnika. Co potrafią nowoczesne aeratory?

Pielęgnując ogród nie można zapomnieć o wertykulacji trawnika. Nie ważne czy murawa pełni funkcję boiska, czy odgrywa dekoracyjną rolę. Wertukulując darń, tniemy ją pionowo. Takie działanie ma na celu usuwanie próchnicy powierzchniowej oraz tworzenie dogodnych warunków dla dostępu składników pokarmowych, wody i powietrza do warstwy korzeniowej roślin.

Wertykulując trawnik tworzymy dogodne warunki do przeprowadzenia podsiewu oraz by przerzedzić gęsty podsiew. Do tych zadań potrzebne są profesjonalne wertykulatory ogrodowe o solidnej konstrukcji. Dzięki mocnej budowie mogą dotrzeć do głębszych stref darni. Trwanik staje się bardziej elastyczny, gleba lepiej przepuszczalna, zwłaszcza w najniższych jej warstwach.
Aerację przeprowadza się zwykle wczesną wiosną oraz jesienią (na początku września) na dość suchym podłożu. Trawnik powinien być już co najmniej dwuletni, by wytrzymać zabiegi wertylulacji (który może uszkadzać młode pędy traw). Najbardziej efektywna wertykulacja zachodzi wzdłuż i wszerz na wzór szachownicy. Po tej czynności murawę należy dokładnie oczyścić z korzeni, gałęzi, resztek ziemi, mchu, suchej trawy.
Aeratory wyposażone są w ostro zakończone zęby umieszczone na obrotowym walcu. Dzięki tym ostrzom można wycinać w glebie otwory do ok. 18 mm w nośnej warstwie do 10 cm. Aeracja ma na celu usprawnienie regeneracji trawnika po sezonie zimowym oraz napowietrzanie i rozluźnianie gleby. Zabieg ten można powtarzać kilkakrotnie w trakcie sezonu. Działa delikatniej niż typowa wertykulacja.
Na rynku znaleźć można wiele modeli zarówno wertykulatorów jak i aeratorów. Dostępne są aparaty bez napędu, elektryczne, akumulatorowe i spalinowe, a także urządzenia w wersji 2 w 1 (typu Combi) – połączenie aeratora i wertykulatora w jednym.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Comments are closed.